Je samozřejmostí mít přístup do vlastní PPC kampaně?

Jedna z věcí, která by měla být samozřejmostí ze strany PPC agentury, je vytvořit kampaně pro klienta v jeho vlastním (pro něj vytvořeném) účtu v rámci reklamního systému a poskytnout mu k nim přístup. O tomto se především v minulosti napsalo mnohé a zdá se, že už je to skutečně takřka samozřejmostí. Jménem klientů třikrát hurá.

Přesto stále jsou výjimky. Agentura obvykle nedává klientům přístup ve třech případech:

1) Agentura účtuje klientovi fixní cenu za proklik bez ohledu na reálnou cenu za proklik v PPC systémech. Rozdíl v nákupní ceně a ceně účtované klientovi je ziskem agentury. De facto je to jen jiná forma poplatku za její služby. Tento způsob zpoplatnění dnes nabízí jako jednu z variant spolupráce například firmy Ataxo nebo PPClick.  Jako jediný způsob zpoplatnení pak například firmy Mercadeo, SEO Profesionál nebo Sun Marketing.

Důvod, proč nemá klient ke kampaním přístup je zřejmý. Pokud agentura účtuje pevnou cenu za proklik 9,90Kč a klient by viděl, že reálná průměrná cena za proklik je například 2,50Kč, asi by se mu to příliš nelíbilo a tento obchodní model by nemohl fungovat.

2) Agentura nechce, aby klient měl do kampaní přístup a viděl tak skutečný rozsah kampaně a všechny realizované optimalizace (pokud nějaké skutečně byly). Občas je prostě lepší, když klientovi agentura nedovolí, aby jí sledoval práci pod rukami. Mohlo by se ukázat, že nastavení kampaní i jejich optimalizace jsou velmi podprůměrné, nebo že za celý měsíc agentura do kampaní nijak nezasáhla, přestože si účtuje nemalé částky za pravidelnou optimalizaci.

Vlastní účty, ale bez vlastního přístupu, nabízejí standardně například firmy Actualnet nebo Irisoft Systems.  Pokud pěkně poprosíte a budete neústupní, přístup vám přeci jen dají.

3) Agentura má všechny kampaně svých klientů v jednom firemním účtu. Pokud by poskytla přístup, získal by tak klient přístup ke kampaním všech klientů. Pokud agentura argumentuje tímto, znamená to ve skutečnosti dvě věci. Velkou nezkušenost a lenost. Proč?

 • Vytvořit vlastní účty pro klienta je samozřejmost a není důvod tak neučinit. AdWords nabízí možnost zřídit agenturám vlastní “agenturní účet” (MCC), ze kterého mohou snadno spravovat všechny účty svých klientů. Sklik toto řeší administrátorským přístupem, který umožňuje něco podobného (tzv. multilogin).
 • Ceny za proklik určuje v rámci kampani Google AdWords takzvané “skóre kvality“, které mimojiné zohledňuje historii účtu, vyvoj CTR jeho inzerátů a klíčových slov. Tato historie se ukládá neustále a nese společně s účtem. Pokud tedy máte díky skvělé optimalizaci velmi dobré výsledky, nízké ceny za proklik a vysoké CTR, odrazí se to při spuštění nové kampaně v rámci stejného účtu. Systém bude očekávat další kvalitní kampaň a už v počátku po vás bude vyžadovat nižší průměrné ceny za proklik, než u zcela nového účtu. Tedy, stejná kampaň spuštěná ze dvou různých účtů bude mít vždy v počátku jiné průměrné ceny za proklik. (Sklik podobný systém také brzy spustí.)  Dbát tedy na dobrou historii je důležité a pokud spolupráci s agenturou ukončíte, je důležité si své účty ponechat.

  Pokud však v jednom účtu inzerují desítky různých firem, kde je logicky každá na jiné úrovni úspěšnosti, ovlivní to v počátku i ceny Vaší kampaně.

 • Použít stejné klíčové slovo ve více sestavách (pro více inzerátů) je možné. Jednotlivé reklamní systémy však vždy zobrazí na klíčové slovo jen jeden inzerát z celého účtu. Není tak možné na stejná slova v jednom účtu inzerovat více klientů.  Pokud například nabízíte ubytování v chorvatsku ve vašem penzionu, jistě chcete inzerovat na klíčové slovo “ubytování v chorvatsku”. Pokud je ale ve stejném účtu i jiná kampaň jiného klienta agentury, nabízejícího například zájezdy do chorvatska, na stejné slovo bude chtít také inzerovat. Systém však zobrazí vždy jen jednoho z vás.

Společný účet pro některé své klienty nabízí například již dnes jednou zmíněná firma Sun Marketing.

Pokud poptáváte po agentuře realizaci a správu PPC kampaní (a nerozhodnete se pro pevnou cenu za proklik) požadujte vždy přístup do svých kampaní a předání reklamních účtů po případném ukončení spolupráce. Umožní vám to kontrolu práce agentury, okamžitý přehled o průběhu vaší kampaně kdykoli v jejím průběhu a po případném ukončení spolupráce máte na co navázat. Pokud se agentura zdráhá přístup poskytnout, raději oslovte jinou.

3 thoughts on “Je samozřejmostí mít přístup do vlastní PPC kampaně?

 1. Martin Botťánek

  Vacsina malych firiem (jednotlivcov), ktore ponukaju PPC to vidia tak ako ty. Zo zaciatku. Neskor vsak zmenia nazor. Zistia, ze ak klient tvrdohlavo pozaduje pristup k uctu na 101% ide o spekulanta, ktory vas pri prvej prilezitosti jednoducho odrbe.

  Ja si svoju pracu vazim a preto je pristup k uctu velke NO-NO. Ziadny rozumny klient s tym nikdy problem nemal.

  Reply
 2. Robert (admin) Post author

  Martin: Co ti brani nastavit klientovi pristup “jen pro čtení”? Klient ti v kampani nemuze nic pod rukami zmenit a zaroven ma ke vsemu pristup a tva prace je transparentni.

  Co mas na mysli pojmem “spekulant”, jak by te mohl “odrbat”?

  Reply
 3. Robert (admin) Post author

  Kazdopadne zalezi jakym zpusobem mas zpoplatnene sve sluzby. Osobne si uctuji zvlast vytvoreni kampane a zvlast samotnou srpavu a optimalizace kampane. Pokud se po mesici klient rozhodne odejit a o kampan se chce starat sam, je to jeho volba. Za svou praci jsem uz dostal zaplaceno.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *